محققان انگلیسی با انجام یک سری آزمایش ها بر روی پشه میوه، دریافتند تغییر مخلوطی از اسید های آمینه در رژیم غذایی می تواند طول دوره زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.
این پژوهش نشان داد که یک اسید آمینه خاص بنام متیونین مهمترین نقش را دراین زمینه ایفا می کند.
وجود متیونین برای شکل گیری تمامی پروتئین ها ضروری است. این پروتئین بطور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی و گوشت قرمز و همچنین دانه های کنجد و مغز گندم به وفور موجود است.

اگرچه پشه ها و انسانها بسیار با هم متفاوتند اما محققان می گویند این تاثیرات احتمالا در گستره وسیعی از گونه های جانوری از جمله انسان مشاهده می شود.
این گروه از دانشمندان معتقدند که با کاهش مصرف غذاهایی که حاوی این پروتئین هستند ،می توان بدون نیاز به کاهش میزان مصرف غذا، عمر طولانی تری داشت.
رمز عمر طولانی کاهش این پروتئین خاص و نه تمامی مواد کالری دار است. اگرچه ژن های انسان ها حدود چهار برابر ژنهای پشه میوه است اما هر دوی اینها ژنهایی با عملکرد زیست شناختی مشابهی دارند.
دکتر متیو پایپر از موسسه سلامت کهنسالی در کالج دانشگاه لندن می گوید:با وجود آنکه این مطالعات بر روی پشه ها انجام شده، آزمایش بر روی موشها نیز به نتایج مشابهی رسید. اگر این تحقیقات بر روی انسان ها نیز انجام شود نتیجه مشابهی دست خواهد داد و پیام آن اجتناب از مصرف زیاد مواد غذایی دارای متیونین برای داشتن عمر طولانی است.
تحقیقاتی که پیش از این انجام شده، نشان داده بود که کاهش ۳۰ درصدی مصرف غذاهای پر کالری می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و یا سرطان را تا ۵۰ درصد کاهش داده و عمر را تا یک سوم افزایش می دهد.

پیش از این نیز تحقیقات مختلف نشان داده بود که رژیم غذایی مدیترانه ایکه مشخصه آن مصرف گوشت قرمز به کمترین میزان (ماهانه ۱ تا ۲ وعده) است می تواند باعث افزایش طول عمر گردد.

در رژیم غذایی مدیترانه برای تامین پروتئین مورد نیاز از انواع ماهی ها استفاده می نمایند. به علاوه، میوه، و سبزیجان به وفور مرف می شود و برای پخت غذاها از روغن زیتون استفاده می گردد.

دانشمندان با مطالعه ای بر روی این رژیم غذایی به انجام رسانده اند، دریافته اند که استفاده از روغن زیتون عامل افزایش طول عمر افرادی است که از رژیم غذایی ابتلا افراد را به سرطان ها هستند کاهش داده است بالا بودن نقطه دود روغن زیتون را مناسب ترین روغن برای سرخ کردن بدانید. ضمن اینکه بیماران دیابتی نیز میتوانند از این روغن استفاده کنند .

همچنین نتیجه مطالعه ای که در سالهای۱۹۹۲و ۲۰۰۳ روی ۷۴ هزار و ۶۰۷ مرد و زن بالای۶۰ سال که سابقه بیماری قلبی، سکته مغزی یا سرطان نداشتند صورت گرفت، نشان داد ۷ درصد میزان مرگ و میر این افراد کاهش یافت .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 دی 1388    | توسط: عرفان رحمانی    |    | نظرات()