شست و شوی روزانه بینی از بیماریهای سرما خوردگی، سرفه، التهاب چشم، بینی و گلو ، التهاب سینوسهای پیشانی، سردرد، خستگی و بیخوابی جلوگیری می کند.

این عمل به هنگام سرما خوردگی؛ مجاری تنفسی را باز می‌کند.

دویچه وله ادامه داد: استفاده از آب ‌و نمک برای تمیز کردن سوراخهای بینی یکی از روشهای بسیار قدیمی است که استفاده از آن از قرنها پیش در هندوستان رایج بوده است.

این روش که در تعالیم یوگا “جالا نتی” نامیده می‌شود علاوه بر تمیز کردن سوراخها از ذرات کثیف و بیماری‌زا، پوشش مخاطی بینی را هم تقویت می‌کند.

در آلمان، به درخواست شرکت‌های بیمه‌ خدمات درمانی، استفاده از این روش به صورت آزمایشی در یک دوره زمانی مشخص در ارتش آلمان به اجرا درآمد.

از آنجا که سربازان همگی در یک محدوه سنی مشخص هستند، به صورت جمعی زندگی می‌کنند و خوراک و برنامه روزانه مشابهی دارند؛ در صورت ابتلا به بیماری‌های ویروسی نیز تقریبا در شرایط یکسانی قرار دارند.

نتیجه استفاده از این روش حاکی از آن بود که در طول فصل سرما، گروه اول یعنی سربازانی که هر روز صبح سوراخهای بینی‌شان را با آب‌ و نمک شستند، ۶ برابر کمتر از گروهی که در این تحقیق شرکت نکردند، سرما نخوردند.

به نوشته تارنمای دویچه وله، موفقیت این تحقیق تا حدی بود که شرکتهای بیمه برای کاهش هزینه‌های سالانه خود در فصل سرما، ظرفهای پلاستیکی مخصوص شست و شوی سوراخهای بینی سفارش می‌دهند و به صورت رایگان میان مشتریان خود پخش می‌کنند.

این منبع با اشاره به اینکه برای موثر بودن اثر آب ‌و نمک می‌بایست، درصد نمک (نمک خوراکی و در بهترین حالت، نمک گرفته شده از آب دریا) تنظیم شده باشد، افزود: آب بدون نمک یا کم‌ نمک موجب سوزش حفره‌های بینی می‌شود و در صورتی که درصد نمک بیشتر از حد مشخص باشد تأثیر ناخوشایندی خواهد داشت.

‎ترکیب مناسب آب و نمک به شرح زیر است: یک قاشق چایخوری نمک در یک لیتر آب که این ترکیب را می‌توان به صورت فردی و پس از چند بار استفاده، بهتر تنظیم کرد.

در آلمان برای شست و شوی بینی از ظرفهای پلاستیکی کوچکی استفاده می‌شود که اغلب شرکتهای بیمه خدمات درمانی یا پزشک خانواده قبل از آغاز فصل سرما در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهند. ‎

این ظرف پلاستیکی شبیه گلاب‌پاش کوچکی است که لوله بلند آن انحنا ندارد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 دی 1388    | توسط: عرفان رحمانی    |    | نظرات()