پژوهشگران می گویند پوست انار جدای از خواص آنتی اکسیدانی دارای خواص آنتی بیوتیکی نیز می باشد  آنان با استفاده از پوست انار به مبارزه با ابرمیکروبها رفتند . آنان تاکید می کنند با تمام این خواص پوست انار را نمی توان خورد و بهتر است از آن پماد تهیه کرد .
 گروهی از پژوهشگران دانشگاه کینگ استون شهر لندن به این نتیجه رسیدند که انار می‌تواند در مقابله با ابر میکروبهایی  مانند «MARSA» نقش مهم و تایین کننده‌ای داشته باشد.

 نتایج پژوهش این گروه از محققان نشان داد که با استفاده از پوست انار برای ساخت نوعی پماد می‌توان به جنگ با ابرمیکربها و باکتریهای عفونت زای بیمارستانی رفت.

این پژوهشگران پس از سه سال آزمایش بر روی انار به این نتیجه رسیدند که با ترکیب پوست انار با دو ماده طبیعی دیگر (  ویتامین C و املاح معدنی )  می‌توان پمادی درست کرد که با آن بتوان ابرمیکروبهای مقاوم در برابر دارو و آنتی بیوتیک را از بین برد.

در این پژوهش از یک نوع میکروب بیمارستانی معروف، موسوم به«MARSA» یا باکتری “استافیلوکوک طلایی مقاوم به متی‌سیلین” استفاده شد که از جمله میکروبهای شایع ایجاد عفونت بیمارستانی و بسیار مقاوم در برابر آنتی بیوتیکها به شمار می‌رود.

با استفاده از پماد ترکیبی یاد شده در مقابل این میکروب مقاوم، پژوهشگران متوجه شدند که این ترکیب از بیشترین تاثیر برای مقابله با ابرمیکروب یاد شده برخوردار است.

پژوهشگران عنوان می کنند که انار در بسیاری از بیماریها ، از جمله فشار خون بالا ، نارسایی احتقانی قلب ، حمله قلبی موثر است و از ”سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز) ، و بالا رفتن کلسترول جلوگیری می کند  همچنین انار  برای درمان مشکلات دستگاه گوارش از جمله اسهال ، اسهال خونی استفاده می شود ، و انگل های روده ای نیز تاثیر دارد .

محققین اعلام می کنند  با وجود تمام خواص آنتی اکسیدانی و آنتی بیوتیکی  پوست انار ، به دلیل تلخ بودن و احتمالا اشکال در هضم و جذب نمی توان به راحتی مبادرت به خوردن پوست انار نمود . و بهترین راه مصرف به شکل پماد می باشد .

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 دی 1388    | توسط: عرفان رحمانی    |    | نظرات()