اندازه دور کمر احتمال ابتلا به بیماری قلبی را پیش بینی می کند  .
دانشمندان می گویند: با اندازه گیری شاخص جرم بدن یا دور کمر افرادی که اضافه وزن دارند، می توان خطر ابتلا به بیماری قلبی را به دقت پیش بینی کرد.
   

  یک مطالعه بزرگ که مدت ۱۰ سال بطول انجامید نشان می دهد، نیمی از بیماری های کشنده قلبی و یک چهارم بیماریهای قلبی غیرمرگبار با اضافه وزن و شاخص جرم بدن بالا و یا اندازه بزرگ دور کمر ارتباط دارد.
شاخص جرم بدن و اندازه دور کمر از عوامل خطر ساز در بروز بیماری های قلبی و عروقی است، اما محققان هلندی گفتند: شاخص جرم بدن و اندازه دور کمر می تواند به پیشگویی دقیق خطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ ناشی از آن کمک کند.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ( WHO  ) ، افرادی که شاخص جرم بدن آنها بین ۲۵ تا ۳۰ است، اضافه وزن دارند و افرادی که شاخص جرم بدن آنها ۳۰ یا بیشتر است چاق محسوب می شوند. .
شاخص جرم بدن با تقسیم وزن بدن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متر بدست می آید.
در این مطالعه مردانی که دور کمر آنها بین ۹۴ و ۹/۱۰۱ سانتی متر بود دارای اضافه وزن و آنهایی که اندازه دور کمرشان بیش از ۱۰۲ سانتی متر بود، چاق محسوب می شدند.

در بین زنان آنهایی که اندازه دور کمرشان بین ۸۰ تا ۹/۸۷ بود، دارای اضافه وزن بودند و آنهایی که اندازه دور کمر بیش از ۸۸ سانتی متر بود چاق محسوب می شدند.
چاقی در سراسر جهان در حال افزایش است و یک عامل مهم نگرانی در مورد سلامت جهانی به شمار می رود.

6558578

این یافته ها بر لزوم اتخاذ سیاست ها و فعالیت هایی برای پیشگیری از اضافه وزن در بین مردم تاکید دارد.

نتایج یک تحقیق دیگر نیز نشان می دهد : کودکانی که چربی زیاد در ناحیه شکم خود دارند، در سال‌های بعد و در سنین بالاتر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

محققان در این پژوهش اظهار کردند که اندازه‌گیری منظم و روزانه دور کمر در کودکان چاق پیش‌بینی می‌کند که کدامیک از آنها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی و کالج پزشکی جورجیا، در این باره خاطرنشان کردند: در حالی که چاقی به طور کلی برای قلب خطر مهمی محسوب می‌شود، اما از سوی دیگر چربی که در ناحیه دور کمر تجمع می‌کند، آن را تشدید می‌کند.

در طول این پژوهش، محققان ۱۸۸ کودک چاق را در گروه سنی ۷ تا ۱۱ سال مورد مطالعه قرار دادند.

در این مطالعات معلوم شد: در کودکانی که شکم بزرگ دارند، احتمال تشکیل چربی‌های تری گلیسیرید ۳ برابر و تشکیل کلسترول بد تا چهار برابر افزایش می‌یابد. این کودکان ۷/۳ برابر بیشتر در معرض خطر گرسنگی انسولینی شدید قرار دارند.

همچنین نتایج تحقیقات در دانشگاه  تگزاس نشان می دهد که برجستگی شکم، حتی به میزان کم می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. چربی شکم خطر ابتلا به بیماری قلبی را در افراد مورد مطالعه افزایش داد.

محققان دانشگاه تگزاس دریافته اند دور کمر بزرگ، در قیاس با اندازه دور باسن، با بروز نشانه های اولیه بیماری قلبی مرتبط است. این یافته تایید کننده مطالعات دیگری است که می گوید اندازه دور کمر، و نه وزن کلی بدن، یکی از نشانگرهای کلیدی بیماری قلبی است.

 محققین دسترسی بی حد و مرز به غذاهای کم حجم ولی پُر انرژی، عدم‌تحرک کافی به واسطه زندگی مدرن امروزی و تاثیر وضعیت ژن‌های به ارث رسیده از والدین، از بارز‌ترین موارد مؤثر در افزایش وزن به حساب می آورند.

اندازه‌گیری دور کمر از این رو مهم است که تقریباً با میزان چربی موجود در تنه و دور قلب نسبت مستقیم دارد، به ویژه شاید برخی از آقایان اضافه وزن زیادی نداشته باشند، ولی دور کمر آنها بسیار بزرگ باشد. در واقع، ‌اندازه دور کمر به ‌طور مستقل از چاقی می‌تواند یکی از عوامل خطرزا به شمار رود که استعداد فرد را در ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، دیابت نوع دوم، چربی بالای خون و پرفشاری خون افزایش می‌دهد.

برای‌اندازه‌گیری دور کمر باید نوار‌اندازه‌گیری را کمی ‌بالاتر از ناف و زیر دنده‌های قفسه سینه قرار دهیم. اگر دور کمر آقایان بیش از ۱۰۲سانتیمتر و دور کمر بانوان بیش از ۸۹ سانتیمتر باشد، باید به آنها توصیه کرد، تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 27 آذر 1388    | توسط: عرفان رحمانی    |    | نظرات()