دبیر علمی ششمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران گفت: ایران در منطقه بعد از ترکیه ، بهترین کشور در رشته جراحی قلب است و پزشکان ایرانی توانایی انجام تمامی جراحی های پیشرفته قلب را دارند.
دکتر "محراب مرزبان" روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری ششمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران در گفت و گو با خبرنگاران گفت: توانایی ایران در جراحی قلب به گونه ای است که تمام انواع جراحی قلب که در دنیا انجام می شود در ایران هم قابل انجام است.
مرزبان اظهار داشت: هم اکنون زمینه انجام تمامی روش های جراحی پیشرفته قلب در داخل کشور فراهم است و نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور وجود ندارد.
وی گفت: تنها ضعف ایران در رشته جراحی قلب ، مربوط به جراحی قلب نوزادان است که هنوز تجهیزات و امکانات لازم و کافی برای این رشته در کشور فراهم نشده و هنوز با استانداردهای کافی در سطح دنیا فاصله دارد.
مرزبان بیماری تنگی عروق کرونر را شایعترین بیماری قلب و عروق در کشور بیان کرد و افزود: سالانه حدود ۴۰ هزار عمل جراحی باز در کشور انجام می شود که بیشتر آنها مربوط به بیماری های عروق و بعد از آن گرفتگی های دریچه قلب است.
دبیر علمی ششمین کنگره انجمن جراحان قلب ایران اضافه کرد: عواملی همچون رژیم غذایی، سیگار، دیابت، کم تحرکی، ژنتیک، استرس و آلودگی هوا از مهمترین علل ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب است.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 آذر 1388    | توسط: عرفان رحمانی    |    | نظرات()